Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VBT3080S-E3/8W
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VBT3080S-E3/8W
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK, TO263AB |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 80V |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 950mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Quantity in package | 800pcs. |