Diode: Schottky rectifying; D2PAK,TO263AB; SMD; 80V; 30A; 800pcs.
Multiples:
800.0
Minimum quantity:
800.0
Product code:
VBT3080S-M3/8W
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VBT3080S-M3/8W
Specification for Diode: Schottky rectifying; D2PAK,TO263AB; SMD; 80V; 30A; 800pcs.
| Mounting | SMD |
| Case | TO263AB, D2PAK |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 80V |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 950mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Quantity in package | 800pcs. |