Diode: Schottky rectifying; D2PAK,TO263AB; SMD; 45V; 40A; 800pcs.
Multiples:
800.0
Minimum quantity:
800.0
Product code:
VBT4045BP-E3/8W
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VBT4045BP-E3/8W
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; D2PAK,TO263AB; SMD; 45V; 40A; 800pcs.
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK, TO263AB |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 45V |
| Load current | 40A |
| Max. forward voltage | 670mV |
| Application | photovoltaic solar cell protection |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Quantity in package | 800pcs. |
| Max operating temperature | 150°C |