Diode: TVS array; 5A; 145W; bidirectional,double; ESD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VCAN16A2-03S-E3-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VCAN16A2-03S-E3-08
Product downloads
Specification for Diode: TVS array; 5A; 145W; bidirectional,double; ESD
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-3 |
| Operating temperature | -55...150°C |
| Number of channels | 2 |
| Semiconductor structure | bidirectional, double |
| Max. off-state voltage | 16V |
| Max. forward impulse current | 5A |
| Version | ESD |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 17.1V |
| Leakage current | 50nA |