PIN photodiode; 1206; SMD; 900nm; 430÷1100nm; 60°; flat
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VEMD6010X01
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VEMD6010X01
Product downloads
Specification for PIN photodiode; 1206; SMD; 900nm; 430÷1100nm; 60°; flat
| Mounting | SMD |
| Case | 1206 |
| Operating temperature | -40...110°C |
| Number of pins | 2 |
| Dimensions | 4x2x1.05mm |
| Viewing angle | 60° |
| Type of photodetector | PIN photodiode |
| Wavelength of peak sensitivity | 900nm |
| LED lens | transparent |
| Front | flat |
| Max operating temperature | 110°C |