Diode: TVS
Multiples:
10000.0
Minimum quantity:
10000.0
Product code:
VESD03C1-HD1-G3-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VESD03C1-HD1-G3-08
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -55...150°C |
| Number of channels | 1 |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 3V |
| Max. forward impulse current | 11.6A |
| Application | universal |
| Type of diode | transil |