Diode: transil
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
VESD05A1-02V-G-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VESD05A1-02V-G-08
Product downloads
Specification for Diode: transil
| Mounting | SMD |
| Case | SOD523 |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 16A |
| Version | ESD |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.8V |
| Leakage current | 1µA |