Diode: TVS; 0.1kW; 4.4A; unidirectional; automotive industry; ESD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VESD12C1-02V-G3-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VESD12C1-02V-G3-08
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 0.1kW; 4.4A; unidirectional; automotive industry; ESD
| Mounting | SMD |
| Case | SOD523 |
| Operating temperature | -55...150°C |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 12V |
| Max. forward impulse current | 4.4A |
| Version | ESD |
| Type of diode | transil |
| Leakage current | 100nA |
| Capacitance | 40pF |