Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VFT4045BP-M3/4W
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VFT4045BP-M3/4W
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 45V |
| Load current | 40A |
| Max. forward voltage | 670mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Quantity in package | 50pcs. |
| Max operating temperature | 150°C |