Diode: TVS array; 4V; 4A; 44W; unidirectional; SOT23; Ch: dual
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VGSOT05C-G3-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VGSOT05C-G3-08
Product downloads
Specification for Diode: TVS array; 4V; 4A; 44W; unidirectional; SOT23; Ch: dual
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-3, SOT23 |
| Operating temperature | -55...150°C |
| Kind of package | tape |
| Number of channels | 2 |
| Semiconductor structure | common anode, unidirectional, double |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 36A |
| Version | ESD |
| Application | general purpose |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 6V |
| Leakage current | 10µA |
| Capacitance | 350pF |