Shutoff valve; Pressure: 15bar; Thread: G 1/4"; 190g; A: 59mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VHS20-F02
Manufacturer: SMC
Manufacturer code: VHS20-F02
Product downloads
Specification for Shutoff valve; Pressure: 15bar; Thread: G 1/4"; 190g; A: 59mm
| Operating temperature | -5...60°C |
| Thread | G 1/4" |
| D dimension | 34mm |
| B dimension | 20mm |
| C dimension | 40mm |
| Max working pressure | 15bar |
| Kind of thread | inside |
| Type of pneumatic module | shutoff valve |