Electric screwdriver; battery; max.25Nm; 0÷1500rpm; 10mm; 18VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VLC-SD-18C2
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Electric screwdriver; battery; max.25Nm; 0÷1500rpm; 10mm; 18VDC
| Supply voltage | 18V DC |
| Weight | 2.32kg |
| Kit contents | 2 rechargeable batteries, charger |
| Capacity | 1.3Ah |
| Operating modes | drilling, screwdriving |
| Rotational rate/speed | 0...1500rpm |
| Torque | max. 25Nm |
| Kind of screwdriver | battery |
| Kind of rechargeable battery | Li-Ion |
| Charge time | 3...5h |
| Holder socket size | 10mm |
| Type of power tool | electric screwdriver |