LED; 5mm; white; 5600÷11200mcd; 10°; 20mA; 2.8÷3.6V; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VLHW5100
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VLHW5100
Product downloads
Specification for LED; 5mm; white; 5600÷11200mcd; 10°; 20mA; 2.8÷3.6V; Front: convex
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| LED colour | white |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| Chromatic coordinates | x: 0.33; y: 0.33 |
| LED current | 20mA |