IC: power switch; high-side; 43A; Channels: 1; SMD; HPAK; 8÷36V
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
VN5T016AHTR-E
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: VN5T016AHTR-E
Product downloads
Specification for IC: power switch; high-side; 43A; Channels: 1; SMD; HPAK; 8÷36V
| Output current | 43A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 8...36V |
| Case | HPAK |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Number of channels | 1 |
| Application | automotive industry |
| On-state resistance | 16mΩ |
| Output voltage | 58V |
| Kind of integrated circuit | high-side |