Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VS-10BQ015HM3/5BT
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VS-10BQ015HM3/5BT
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 15V |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 330mV |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Max operating temperature | 125°C |