Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VS-18TQ045STRLHM3
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VS-18TQ045STRLHM3
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK, TO263AB |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 45V |
| Max. forward impulse current | 1.8kA |
| Load current | 18A |
| Max. forward voltage | 720mV |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 25mA |
| Quantity in package | 800pcs. |
| Capacitance | 1.4nF |