Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VS-20ETF12STRL-M3
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VS-20ETF12STRL-M3
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK, TO263AB |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. forward impulse current | 355A |
| Load current | 20A |
| Max. forward voltage | 930mV |
| Reverse recovery time | 95ns |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 6mA |
| Quantity in package | 800pcs. |