Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VS-32CTQ030S-M3
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VS-32CTQ030S-M3
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK, TO263AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 30V |
| Load current | 32A |
| Max. forward voltage | 490mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Quantity in package | 50pcs. |
| Max operating temperature | 150°C |