Diode: Schottky rectifying
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
VS-3C12ED07T-M3/I
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VS-3C12ED07T-M3/I
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SMPD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 83A |
| Load current | 12A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 0.8µA |