Diode: Schottky rectifying; SMD; 15V; 20A; D2PAK; tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VS-STPS20L15G-M3
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VS-STPS20L15G-M3
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 15V; 20A; D2PAK; tube
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK, TO263AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 15V |
| Max. forward impulse current | 330A |
| Load current | 20A |
| Max. forward voltage | 500mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Quantity in package | 50pcs. |