Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VSSA310S-M3/61T-1
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VSSA310S-M3/61T
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC, SMA |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. load current | 1.7A |
| Max. forward impulse current | 60A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 800mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |