Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VSSAF56HM3-A/H
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VSSAF56HM3-A/H
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DO221AC |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 620mV |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Capacitance | 540pF |