Fan: EC; axial; 115VAC; Ø315x92mm; 66dBA; ball; 1700rpm; IP55; 20AWG
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
W1G250BB2101
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: W1G250BB2101
Specification for Fan: EC; axial; 115VAC; Ø315x92mm; 66dBA; ball; 1700rpm; IP55; 20AWG
| Supply voltage | 115V AC |
| Operating temperature | -30...50°C |
| IP rating | IP55 |
| Colour | black |
| Enclosure material | plastic |
| Current rating | 470mA |
| Power consumption | 32W |
| Rotational rate/speed | 1700rpm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Insulation class | B |
| Type of fan | EC |
| Noise level | 66dBA |
| Protection class | II |
| Kind of motor | 1-phase |