Fan: AC; axial; 115VAC; 370x370x66mm; ball; 2650rpm; IP44; Len: 0.45m
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
W2E250DB1352
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: W2E250DB1352
Specification for Fan: AC; axial; 115VAC; 370x370x66mm; ball; 2650rpm; IP44; Len: 0.45m
| Supply voltage | 115V AC |
| IP rating | IP44 |
| Colour | black |
| Enclosure material | steel |
| Frequency | 60Hz |
| Power consumption | 0.18kW |
| Rotational rate/speed | 2650rpm |
| Fan motor | engine M2E068-DF |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Kind of fan | axial |
| Insulation class | B |
| Type of fan | AC |
| Protection class | I |
| Kind of motor | 1-phase |