Fan: AC; axial; 230VAC; Ø290x97.7mm; ball; 2650rpm; IP44; Len: 0.45m
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
W2E250EC0106
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: W2E250EC0106
Specification for Fan: AC; axial; 230VAC; Ø290x97.7mm; ball; 2650rpm; IP44; Len: 0.45m
| Supply voltage | 230V AC |
| Operating temperature | -25...65°C |
| IP rating | IP44 |
| Colour | black |
| Enclosure material | plastic, steel |
| Power consumption | 160W |
| Rotational rate/speed | 2650rpm |
| Fan motor | engine M2E068-EC |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Kind of fan | axial |
| Insulation class | F |
| Type of fan | AC |
| Protection class | I |
| Kind of motor | 1-phase |