Diode: Schottky rectifying
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
WNSC06650T6J
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: WNSC06650T6J
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 36A |
| Load current | 6A |
| Max. forward voltage | 1.7V |
| Type of diode | Schottky rectifying |