Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 1A; SMB; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
WNSC6D01650MBJ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: WNSC6D01650MBJ
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 1A; SMB; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Max. load current | 2A |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 18A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.4V |
| Type of diode | Schottky rectifying |