Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 20A; D2PAK; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
WNSC6D20650B6J
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: WNSC6D20650B6J
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 20A; D2PAK; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Max. load current | 40A |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 120A |
| Load current | 20A |
| Max. forward voltage | 1.8V |
| Type of diode | Schottky rectifying |