Diode: Schottky rectifying; SiC
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
WSRSIC004120NPO
Manufacturer: WAYON
Manufacturer code: WSRSIC004120NPO
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 4A |
| Max. forward voltage | 1.36V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1.5µA |