LED; 5mm; red; 4900÷6300mcd; 20°; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
WW05A3SRP4-N1
Manufacturer: WAH WANG HOLDING
Manufacturer code: WW05A3SRP4-N1
Product downloads
Specification for LED; 5mm; red; 4900÷6300mcd; 20°; Front: convex
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 1.8...2.4V |
| Type of diode | LED |
| Luminosity | 4900...6300mcd |
| Viewing angle | 20° |
| LED colour | red |
| Wavelength | 620nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |