LED; 5mm; green; 10600÷13800mcd; 20°; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
WW05C3SGQ4-N1
Manufacturer: WAH WANG HOLDING
Manufacturer code: WW05C3SGQ4-N1
Product downloads
Specification for LED; 5mm; green; 10600÷13800mcd; 20°; Front: convex
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2.8...3.4V |
| Type of diode | LED |
| Luminosity | 10600...13800mcd |
| Viewing angle | 20° |
| LED colour | green |
| Wavelength | 525nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |