LED; 5mm; yellow; 460÷600mcd; 100°; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
WW05G3AYP4-W
Manufacturer: WAH WANG HOLDING
Manufacturer code: WW05G3AYP4-W
Product downloads
Specification for LED; 5mm; yellow; 460÷600mcd; 100°; Front: convex
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 1.8...2.4V |
| Type of diode | LED |
| Luminosity | 460...600mcd |
| Viewing angle | 100° |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 595nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |