Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
XBP06V0U2MR-G
Manufacturer: TOREX
Manufacturer code: XBP06V0U2MR-G
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Semiconductor structure | common anode, double |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 2A |
| Application | HDMI, USB |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 7.5V |
| Leakage current | 10µA |
| Capacitance | 0.8pF |