Diode: TVS array
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
XBP1006-G
Manufacturer: TOREX
Manufacturer code: XBP1006-G
Product downloads
Specification for Diode: TVS array
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Semiconductor structure | bidirectional, double |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 17A |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 6V |
| Leakage current | 1.2µA |
| Capacitance | 1pF |