Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
XBP1010-G
Manufacturer: TOREX
Manufacturer code: XBP1010-G
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SOD923 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 5A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.2V |
| Leakage current | 1µA |
| Capacitance | 35pF |