Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
XBS304S19R-G
Manufacturer: TOREX
Manufacturer code: XBS304S19R-G
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 60A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 510mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Max operating temperature | 125°C |