Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
Z-15GW2-B
Manufacturer: OMRON
Manufacturer code: Z-15GW2-B
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
| Operating temperature | -25...80°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Leads | M4 screws |
| Body dimensions | 49.2x17.45x24.2mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 6A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 15A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.57N |
| AC contacts rating @L | 15A / 250V AC |
| Lever length | 48.5mm |
| DC contacts rating @L | 5A / 30V DC |