Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.01A/12VDC; THT; none; 1.8N
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1241.1614
Tootja: SCHURTER
Tootja tootekood: 1241.1614
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.01A/12VDC; THT; none; 1.8N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Series | PMS |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 7.62x12.7mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.35mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 10mA / 12V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.8N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |