Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 12A/250VAC; OFF-ON
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
20.0
Tootekood:
1241.6833.1112000
Tootja: SCHURTER
Tootja tootekood: 1241.6833.1112000
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 12A/250VAC; OFF-ON
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...85°C |
| IP rating | IP64 (from the front) |
| Type of switch | vandal resistant |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body material | stainless steel |
| Body colour | silver |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Panel thickness | ≤ 10mm |
| Backlight colour | green |
| Illumination | LED, point |
| Mechanical impact resistance | IK07 |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 12A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | silver |
| Button shape | flat, round |
| Button material | stainless steel |