Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 5A/125VAC; 3A/250VDC; IP40
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1241.6922.1120000
Tootja: SCHURTER
Tootja tootekood: 1241.6922.1120000
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 5A/125VAC; 3A/250VDC; IP40
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance | 30mΩ |
| Body material | steel |
| Body colour | silver |
| Mechanical durability | 1500000cycles |
| Switched voltage | ≤ 125V AC, ≤ 250V DC |
| Illumination | none |
| Electrical life | 200000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 250V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 125V AC |
| Switching method | OFF-(ON), ON-(OFF) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 5N |
| Button shape | round |