Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Tootekood:
1241.7031.1120000
Tootja: SCHURTER
Tootja tootekood: 1241.7031.1120000
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; ON-(ON)
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP65 (from the front) |
| Type of switch | vandal resistant |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 30mΩ |
| Body material | stainless steel |
| Body colour | silver |
| Mechanical durability | 1500000cycles |
| Panel thickness | ≤ 6mm |
| Electrical life | 200000cycles |
| Mechanical impact resistance | IK07 |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 4.5N |
| Button shape | flat, round |
| Button material | ceramic |