Pluggable terminal block; 3.5mm; ways: 4; angled 90°; plug; female
Kordarv:
90.0
Minimum quantity:
90.0
Tootekood:
1639030000-1
Tootja: WEIDMÜLLER
Tootja tootekood: 1639030000
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Pluggable terminal block; 3.5mm; ways: 4; angled 90°; plug; female
| Operating temperature | -25...100°C |
| Contacts pitch | 3.5mm |
| Electrical mounting | cage clamp, screw terminal |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable |
| Colour | orange |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | PBT |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 12A |
| Number of ways | 4 |
| Type of pin configuration | 1x4 |
| Number of terminals | 4 |
| Locking system | screws |
| Conform to the norm | CSA, UL |
| Spatial orientation | angled 90° |