PCB terminal block; straight; 5.08mm; ways: 1; on PCBs; 3mm2; 15A
Kordarv:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Tootekood:
1790319
Tootja: PHOENIX CONTACT
Tootja tootekood: 1790319
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PCB terminal block; straight; 5.08mm; ways: 1; on PCBs; 3mm2; 15A
| Contacts pitch | 5.08mm |
| Electrical mounting | spring clamp, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | green |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Number of pins | 1 |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 5.08mm |
| Height | 13.6mm |
| Current rating | 15A |
| Number of ways | 1 |
| Type of pin configuration | 1x1 |
| Connector variant | with lever |
| Conform to the norm | CSA, UL, VDE |
| Spatial orientation | straight |
| Connectors features | assembling possibility |
| Depth | 12.7mm |