PCB terminal block; straight; 7.62mm; ways: 1; on PCBs; 1.5mm2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Tootekood:
1790364-1
Tootja: PHOENIX CONTACT
Tootja tootekood: 1790364
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PCB terminal block; straight; 7.62mm; ways: 1; on PCBs; 1.5mm2
| Contacts pitch | 7.62mm |
| Electrical mounting | spring clamp, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | green |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Number of pins | 1 |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 7.62mm |
| Height | 13.6mm |
| Current rating | 17.5A |
| Number of ways | 1 |
| Type of pin configuration | 1x1 |
| Connector variant | with lever |
| Conform to the norm | CSA, UL, VDE |
| Spatial orientation | straight |
| Connectors features | assembling possibility |
| Depth | 12.7mm |