Switch: push-button; Pos: 2; SPST-NO; 2A/250VAC; OFF-(ON); IP40
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1846.0201
Tootja:
Tootja tootekood:
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; SPST-NO; 2A/250VAC; OFF-(ON); IP40
| Operating temperature | -20...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | push-button |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Mounting hole diameter | 18.6x13mm |
| Body colour | black |
| Panel thickness | ≤ 2mm |
| Backlight colour | none |
| Illumination | none |
| Manufacturer series | 1846 |
| Shape | rectangular |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Button shape | rectangular |
| Key button colour | black |
| Button marking | blank |