Pluggable terminal block; 2.5mm; ways: 5; straight; plug; female
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1881354
Tootja: PHOENIX CONTACT
Tootja tootekood: 1881354
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Pluggable terminal block; 2.5mm; ways: 5; straight; plug; female
| Operating temperature | -40...100°C |
| Contacts pitch | 2.5mm |
| Electrical mounting | spring clamp |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable |
| Colour | green |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 4A |
| Number of ways | 5 |
| Type of pin configuration | 1x5 |
| Number of terminals | 5 |
| Locking system | friction lock |
| Connector variant | with push button |
| Conform to the norm | UL, VDE, CSA |
| Spatial orientation | straight |