PCB terminal block; angled 90°; 5mm; ways: 2; on PCBs; 0.14÷1.5mm2
Kordarv:
260.0
Minimum quantity:
260.0
Tootekood:
1985849
Tootja: PHOENIX CONTACT
Tootja tootekood: 1985849
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PCB terminal block; angled 90°; 5mm; ways: 2; on PCBs; 0.14÷1.5mm2
| Contacts pitch | 5mm |
| Electrical mounting | cage clamp, screw terminal, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | black |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | NYLON 46 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 10mm |
| Height | 10mm |
| Current rating | 10A |
| Number of ways | 2 |
| Type of pin configuration | 1x2 |
| Conform to the norm | UL, VDE |
| Spatial orientation | angled 90° |
| Connectors features | assembling possibility |
| Depth | 8.1mm |