PCB terminal block; angled 45°; 2.5mm; ways: 21; on PCBs; terminal
Kordarv:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Tootekood:
1990193
Tootja: PHOENIX CONTACT
Tootja tootekood: 1990193
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PCB terminal block; angled 45°; 2.5mm; ways: 21; on PCBs; terminal
| Contacts pitch | 2.5mm |
| Electrical mounting | spring clamp, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | green |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Number of pins | 21 |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 54mm |
| Height | 11.5mm |
| Current rating | 2A |
| Number of ways | 21 |
| Type of pin configuration | 1x21 |
| Connector variant | with push button |
| Conform to the norm | UL, VDE |
| Spatial orientation | angled 45° |
| Depth | 12mm |