Terminal block; 6.3mm connectors,screw terminal; ways: 2; 300V
Kordarv:
5040.0
Minimum quantity:
5040.0
Tootekood:
2-1437662-3
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: 2-1437662-3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Terminal block; 6.3mm connectors,screw terminal; ways: 2; 300V
| Operating temperature | ≤ 105°C |
| Contacts pitch | 9.53mm |
| Electrical mounting | 6.3mm connectors, screw terminal |
| Mechanical mounting | for panel mounting, mounting holes |
| Colour | black |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | terminal block |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 20A |
| Number of ways | 2 |
| Number of terminals | 2 |
| Conform to the norm | UL |