Transistor: PNP; bipolar; 60V; 0.6A; 0.6/3W; TO39
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
2N2905
Tootja: CDIL
Tootja tootekood: 2N2905
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: PNP; bipolar; 60V; 0.6A; 0.6/3W; TO39
| Mounting | THT |
| Case | TO39 |
| Kind of package | bulk |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | PNP |
| Power dissipation | 0.6/3W |
| Collector current | 600mA |
| Frequency | 200MHz |
| Collector-emitter voltage | 40V |
| Current gain | 100...300 |